Yüz Cildini Buhar Banyosu İle Rahatlatma ve Bakım Yapma

197

Sağlıklı ve bakımlı bir cilde sahip olmanın ilk şartı şüphesiz temizliktir. Özel davet veya iş dönüşü makyajımızı sildikten sonra, yüz temizleyicileri ve tonikle yaptığımız temizleme cildi acaba gerektiği kadar temizliyor mu?
Cildinizin derinlemesine temizlenmesi yıkayarak mümkün olmayabilir. Yüzünüze yapacağınız buhar banyosu makyaj kalıntılarının yumuşamasını saağlayacağı gibi temizleyecektir. Cildinizin sağlıklı ve genç kalmasını da sağlayacak ve sizi ve cildinizi gevşeterek rahatlatacaktır. Ayrıca siyah noktaların oluşumunu da engelleyen buhar banyosu aynı zamanda toksinleri atmak, kuru cildi nemlendirmek ve yağlı ciltte nem dengesini sağlamak için de idealdir.
Bu kadar çok faydalı olan bu cilt buhar banyosu nasıl yapılır?
Derin bir kaba koyacağını 1 litre kadar suyu kaynatın. İçine arzu ettiğiniz bir bitkiyi ya da doğal yağı ekleyerek bitkisel buhar banyosu hazırlayabilirsiniz. Örneğin kaynayan suya atacağınız bir kaç tane lavanta hem kokusuyla sizi rahatlacaktır. Hem de salgıladığı yağ ile cildinizi besler. Bunun yanında okaliptüs ve rezene de buhar banyosunda kullanılabilecek diğer bitkilerdendir.
Kaynamış olan suyu ocaktan alıp, düz bir zemine koyun.
Saçlarınızı toplayıp başınızı büyükçe bir havlunun altında tutarak su kabına eğilin. Başınızdaki havlu buharın dışarı çıkmasına engel olacak ve buhar banyosunun etkinliğini artıracaktır.
Su kabıyla aranızda 20-25 cm. mesafe bırakmaya ve bu mesafeyi korumaya buhar banyosu süresince korumaya dikkat edin. Eğer suya çok yaklaşırsanız cildinizin kızarıp tahriş olmasına sebep olabilirsiniz.
Gözlerinizi kapatıp derin nefes alarak buharı içinize çekin.
Bu uygulamaya 15 dakika devam edin. Bu süreden sonra suyun ısısı azalacağından buhar miktarı da azalacak ve etkisi kaybolmaya başlayacaktır.
Buhar banyosu bittikten sonra yüzünüzü yıkamayın. Cildinizin buharı çekmesine izin verin.
Bittikten sonra yüzünüze nemlendiricinizi uygulayın. Kullandığınız nemlendirici de mümkün olduğunca doğal içerikli olursa, buhar uygulamasının etkinliğini daha da artırmanız mümkün olabilir.
Unutmayın, buhar banyosu, her gün yapılabilecek bir uygulama değildir. Haftada bir ya da iki kez yapmak yeterli olacaktır.

yuze-buhar-banyosu-yaptirma-fikirleri
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir