Mutfak Temizliğinin Püf Noktaları

Mutfak Temizliğinin Püf Noktaları

Evin en çok kullanılan bölümünden olan mutfak hijyen açısından en temiz olması gereken yerlerlerin başında mutfak geliyor. Yemek pişirme sofra hazırlama ve yemek nedeniyle kırıntı, leke ve dağınıklığın kaçınılmaz olduğu mutfaklar, günlük olarak yapılan yüzeysel temizlik önemli olsa da hijyenikliği korumak açısından, mutfağınızı belirli aralıklarda derinlemesine temizlemek gerekiyor. Peki mutfak temizliği nasıl yapılır, nereden başlanır, dikkat edilmesi gereken püf noktaları nelerdir?
Mutfak Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yüzeysel günlük mutfak temizliği yaparken yerleri sileyim de çıkayım şöyle bir süpüreyim, demek pek mümkün değil. Belli bir sıralamayı takip etmek önemli. Temizliğe öncelikle duvar fayanslarından başlamak gerekiyor; Çünkü duvar fayanslarını temizlerken tezgâhın yeniden kirlenmesi söz konusu olabilir. Fayansların temizliğinde en kolay ve etkili çözüm yağ çözücü spreyler çok işe yarayacaktır.
Fayanslardan sonra mutfak dolaplarını temizlemek doğru bir tercih olacaktır. Mutfak dolaplarının yüzeyinde de yağ çözücü kullanabilirsiniz. Bunun dışında dolap raflarında ise çamaşır suyu kullanmak uygun olacaktır. Dolaplardaki tencereleri, tabakları, bardakları da bir gözden geçirmekte fayda var; bazen uzun süre kullanılmayan eşyalar durduğu yerde kirlenebiliyor.
Mutfak dolaplarının ardından bir diğer önemli aşama da buzdolabını temizlemektir. Öncelikle buzdolabının içini boşaltmak gerekir; bu aşamada rahat çalışmak için dolabın fişini de çekebilirsiniz. Daha sonra çıkabilen rafları ve sebzelikleri birer birer yerinden sökerek yine çamaşır suyu, yağ çözücü ya da bulaşık deterjanı yardımıyla temizlemek mümkün. Sonrasında iyice durulamak gerekiyor. Ancak sağlık açısından buz dolabının içini silerken deterjan kullanmamakta fayda var.
Aspiratör temizliği ise mutfak temizliğinin en zor kısmıdır aslında. Çünkü mutfakta aspiratörün çektiğini hiçbir eşya çekmiyor. Yağları çözmek için birkaç kez üst üste yağ çözücü kullanmanız gerekebilir. Yağ çözücüden sonra da yine bulaşık deterjanıyla üstünden geçmek aspiratörün daha iyi arınmasını sağlayacaktır.
Aspiratörün ardından ocağı temizleyebilirsiniz. Bulaşık süngerine dökeceğiniz bir miktar krem temizleyiciyle ocağı silebilirsiniz. Ama eğer ocağınız cam ise bu noktada yine yağ çözücü kullanmanız daha çok işinize yarayacaktır. Çünkü krem temizleyicileri cam yüzeylerden silerek arıtmak zor olabiliyor.
Mutfak tezgâhının temizliği içinse tezgâhın üstünün boşaltılması gerekir. Tezgâh temizliğinde de çamaşır suyu kullanmak iyi bir seçim olacaktır. Çamaşır suyunu tezgâha sünger yardımıyla dağıttıktan sonra 1-2 dakika beklemeniz kirlerin çözülmesini ve tezgâhın “cam gibi” parlamasını sağlayacaktır.
Son olarak eviye ve batarya temizliği için de çamaşır suyu kullanmanız uygun olacaktır. Süngerle ovalayarak temizlediğiniz takdirde eviyenizin ve bataryanızın ilk günkü gibi parladığını göreceksiniz.
Mutfak temizliğinde deterjan, yağ çözücü, çamaşır suyu gibi ürünleri kullandığınız yüzeylerin iyice durulamayı ve arındırmayı ihmal etmeyin.
mutfak-temizligi-nasil-yapilmali

YORUM YAZ