Derli Toplu Ev İçin İp Uçları

Derli Toplu Ev İçin İp Uçları

Derli Toplu Ev İçin İp Uçları

Evinizin daima düzenli ve temiz görünmesi için 6 adet ip ucunu değerlendirmeniz yeterli olacaktır.
1. İlk olarak evinizde gereksiz eşya birikimine son verin. Eviniz için az sayıda ama önemli mobilyalar ve aksesuarlar tercih edin. Her köşede başka bir biblo, mum, örtü, tabak ya da duvardan sarkan duvar süsü, bebekler, nazarlıklar derken, eviniz ufak bir hediyelik mağazasına döndüyse toplu gözükmesi için ne kadar çabalasanız da beceremezsiniz.
2. Eskimiş, kullanılmayan eşyaları ayırın, verilebilecek durumda olanları ihtiyacı olan kişilere verebilirsiniz ve atılacak durumda olanlarını atın. Mutfakta veya balkonunuzda birikmiş kavanozlar, kullanmadığınız eskimiş sandalye, abajur gibi mobilya aksesuarlarınız renk değiştirmiş paspas, gözünüze ne takılırsa bu listeye dahil edebilirsiniz. Vitrininizdeki masa, fiskos üzerindeki aksesuarlara bakarken ‘Bu neden burada?’ diye sorun. Gerçekten vazgeçilmez bir parça mı? Unutmayın ki evde çok eşya, her şey yerli yerinde olsa bile dağınık bir görüntü demektir.
3. Atmaya ve vermeye kıyamadığınız eşyalarınız için yeterli büyüklükte bir kutu bulun. Yapı marketlerde ve ambalaj malzemesi satan dükkanlarda çok ucuza bulabilirsiniz. Saklayacaklarınızı bu kutuya koyun dolap ya da baza altı ve gardırop üzerine gibi bir yere kaldırın. Evde değişiklik yapmak istediğinizde başka bir aksesuarla bu kutudan seçtiğiniz birinin yerini değiştirebilirsiniz.
4. Evdeki fazla ve gereksiz eşyalardan kurtardıktan sonra şimdi evinizin içine bir bakın, her şey gerçekten de olması gerektiği yerde mi? Gazete, dergi, broşür gibi çabuk biriken ve dağılan kağıt yığını için bir yapı marketten gazetelik edinin. Gazetelik doldukça eski gazete, broşür ve dergileri atmanız gerektiğini de hemen hatırlatır.
5. CD, kitap, DVD benzeri eşyalarınız için mutlaka bir kitaplık, raf, arşiv dolabı oluşturun. Ne kadar eşyanız olduğuna bağlı olarak pek çok alternatifiniz var. Bu tip küçük boy parçalar kendilerine özel olarak hazırlanmış bir yerde durmuyorlarsa hep dağınıklığa neden olurlar.
6. Evdeki büyük eşyaların yeri bellidir ve ortadan kaldırmak kolaydır. Ancak neden ortada olduğu bilinmeyen daha küçük parçalar: çakmak, bozuk para, kibrit, toka, bardak altlığı, kalem benzeri eşyalar için hazırlıklı olmalısınız. Salonun uygun bir köşesine ahşap veya cam kâse koyun. Zevkinize göre başka bir dekoratif kap olur. Bir benzerini de antrede ve çalışma odasında bulundurabilirsiniz. Ayağınıza dolaşan ve hemen kaldırmak istediğiniz ıvız zıvır eşyaları bu kasede toplayabilirsiniz. Zamanınız olduğunda ayıklarsınız. Üstelik sonradan gerekecek bir şeyi de atmamış olursunuz.

duzenli-ev-ip-uclari

YORUM YAZ